Czy wino bezalkoholowe to sok winogronowy?

Zastanawialiście się kiedyś czym właściwie są wina bezalkoholowe? I czym różni się wino bezalkoholowe od soku winogronowego? A może to dokładnie to samo? Wyjaśniamy.

Moszcz winogronowy

Wśród napojów bezalkoholowych można znaleźć zwykły sok winogronowy zamknięty w butelkę od wina. Nazywa się to moszczem z winogron (wine must), powstaje z konkretnych szczepów win i posiada cechy charakterystyczne dla danej odmiany. Jednak najważniejsza różnica polega na tym, że produkt ten nigdy nie przechodzi fermentacji. Napój ten nie różni się prawie wcale od soku winogronowego, który możemy kupić w kartonie w najbliższym supermarkecie. Więc po co w ogóle istnieją tego typu “imitacje wina bezalkoholowego”?

Różnica w cenie

Po pierwsze, moszcz jest dużo tańszy niż wino bezalkoholowe. Wielu konsumentów krzywi się na widok wina bezalkoholowego za 30, 40 czy 60 zł i chętniej sięgnie po znacznie tańszy produkt. Na pierwszy rzut oka można nie zauważyć, że jedno jest winem bezalkoholowym, a drugie zwykłym sokiem. Jedno i drugie może mieć zawartość alkoholu na poziomie 0,0 % i duży napis „ALCOHOL FREE” lub „ALKOHOLFREI”. Producenci wkładają wysiłek, żeby moszcz imitował wyglądem wino bezalkoholowe. A powiedzmy sobie szczerze, większość z nas i tak nie studiuje etykiet przed zakupem. Napój ten stoi w sklepach razem z winami, opakowany jest w butelkę taką jak wino – resztę dopowiadamy sobie sami.

Naturalna słodycz

Jakie jeszcze są plusy? Moszcz jest naturalnie słodki. I niektórym to wystarcza! Słodki musujący sok zapakowany w butelkę szampańską dla wielu osób będzie wystarczającą alternatywą dla wina musującego.

Na zdrowie!

Warto w tym miejscu dodać, że różnica między sokiem z winogron a winem bezalkoholowym jest jeszcze jedna i ma związek ze zdrowiem! Każdy z nas pewnie słyszał kiedyś o prozdrowotnych cechach czerwonego wina. Bardzo pożądany ze względów prozdrowotnych rezweratrol powstaje w winie w trakcie fermentacji. Nie występuje zatem w zwykłym soku winogronowym. 

Jest jednak grupa osób, którym ładnie opakowany sok nie wystarcza do szczęścia. Jeśli jesteś jedną z nich, spróbuj naszych win bezalkoholowych, dostępnych na tej stronie!


Przeczytaj również:

One thought on “Czy wino bezalkoholowe to sok winogronowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

(0)